Глави Асоційованого тріо прийняли декларацію

Фото: Офис президента Зеленський, Санду і Зурабішвілі

Президенти України, Молдови і Грузії за підсумками форуму в Батумі прийняли декларацію про відносини з ЄС.

 

Президенти України, Молдови і Грузії — Володимир Зеленський, Мая Санду і Саломе Зурабішвілі — за підсумками форуму в Батумі в понеділок, 19 липня, прийняли декларацію Асоційованого тріо. Її опублікували на сайті Офісу президента.

 

 

 

Повний текст декларації:

 

«Ми, глави держав Грузії, Республіки Молдова й України, зустрілися в Батумі, щоб зміцнити тристоронню співпрацю між нашими країнами щодо європейської інтеграції та підтвердити свої зобов’язання співпрацювати для мирного, демократичного і процвітаючого європейського майбутнього Грузії, Молдови й України.

 

Відносини між асоційованими партнерами і Європейським Союзом базуються на спільних цінностях, на яких побудований ЄС, — демократії, повазі прав людини і основних свобод і верховенства права. Ми залишаємося відданими дотриманню цих цінностей та просуванню їх у наших відносинах на міжнародній арені.

 

Ми підтверджуємо свою непохитну відданість продовженню процесу нашої інтеграції в Європейський Союз шляхом комплексних реформ, спрямованих на зміцнення наших демократичних інститутів, і поступовому наближенню нашого законодавства у відповідних сферах у ключових елементах права ЄС.

 

Угоди про асоціацію з Європейським Союзом є ключовими дорожніми картами реформ, разом із продовженням їх імплементації становлять основу для зміцнення політичної асоціації та подальшого поглиблення економічної і галузевої інтеграції трьох асоційованих партнерів з Європейським Союзом.

 

Надання європейської перспективи трьом асоційованим партнерам стане потужним стимулом і дасть поштовх для ще більш глибоких і більш широких реформ. У цьому контексті ми нагадуємо, що, відповідно до статті 49 Договору про ЄС, Грузія, Республіка Молдова й Україна як європейські держави, які поважають європейські цінності і віддані їх просуванню, можуть подати заявки на вступ до Європейського Союзу.

 

Ми домовилися продовжувати співробітництво з інститутами ЄС щодо реалізації на практиці всіх можливостей та потенціалу, передбачених положеннями угод про асоціацію, і поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, що передбачають поступову інтеграцію у внутрішній ринок ЄС, як це передбачено угодами, і не тільки, де існуючий рівень економічної інтеграції дозволяє подальше узгодження політик і регуляторне зближення. У той же час угоди про асоціацію повинні залишатися гнучкими інструментами, які слід оновлювати, коли і де це необхідно, для обліку розвитку нормативно-правової бази й економічного розвитку, як це передбачено в угодах.

 

Ми будемо працювати над визначенням конкретних пріоритетів у сферах загального інтересу для посилення політичного діалогу і просування економічної і галузевої інтеграції з ЄС, особливо у сферах транспорту, енергетики, цифрових перетворень, зеленої економіки, юстиції та внутрішніх справ, стратегічних комунікацій і охорони здоров’я.

 

 

 

Ми підтверджуємо нашу постійну підтримку Східному партнерству, заснованому на спільній власності, взаємних зобов’язаннях і принципах диференціації та відкритості, що надало усім своїм партнерам інструменти для зміцнення демократії, підтримки економічного розвитку і поширення європейської інтеграції відповідно до їх інтересів, амбіцій та можливостей. Ми будемо співпрацювати з іншими зацікавленими партнерами і інститутами ЄС, з тим щоб Східне партнерство виробило стратегічний і перспективний порядок денний та залишалося сильною і ефективною політикою, яка відображає потреби, амбіції та прагнення кожного партнера, сприяє європейській інтеграції партнерів, надає відповідні інструменти для досягнення їх цілей та сприяє миру і процвітанню в регіоні в цілому. У зв’язку з цим ми вітаємо пропозицію ЄС з економічного і інвестиційного плану Східного партнерства, а також 10 основних цілей та флагманських ініціатив. Ми очікуємо обговорення цих пропозицій з ЄС як частини всебічного порядку денного для наближення Східних партнерів у ЄС. У той же час ми повторюємо свої очікування щодо встановлення амбіційних довгострокових цілей Східного партнерства і посилення його стратегічного бачення. У цьому контексті ми вважаємо, що Саміт Східного партнерства у грудні повинен надати новий політичний і стратегічний поштовх для ініціативи, і залишаємося готовими активно залучатися, щоб зробити його успішним і орієнтованим на результати.

 

Визнаючи важливе значення допомоги ЄС для реалізації амбітного і комплексного порядку денного європейських реформ, ми будемо працювати над забезпеченням кращого застосування механізмів і інструментів допомоги ЄС, в першу чергу інструменту сусідства, розвитку і міжнародного співробітництва (NDICI), в тому числі шляхом пошуку доступу до альтернативних фондів і ресурсів, які є в розпорядженні ЄС, на основі принципу обумовленості.

 

Ми будемо прагнути співпрацювати з різними регіональними ініціативами за участю країн — членів ЄС, доповнювати наші зусилля, в тому числі у сфері коннективності, зеленого і цифрового переходу і циркулярної економіки. У цьому світлі ми опрацюємо можливості співпраці з Ініціативою Тримор’я як крок до досягнення цілей ЄС з коннективності і практичної ув’язки наших держав з ЄС.

 

Ми будемо тісно співпрацювати, щоб підвищити нашу стійкість для кращого реагування на виклики регіональної і європейської безпеки. Ми прагнемо співпрацювати з Європейським Союзом у сфері спільної політики безпеки й оборони (СПБО), в тому числі із протидії гібридним загрозам, посилення кіберстійкості, боротьби з дезінформацією, розвитку платформ співпраці з відповідними відомствами і службами ЄС. Ми будемо продовжувати брати участь у місіях і операціях у рамках СПБО і робити свій внесок у зусилля ЄС для забезпечення миру і стабільності у світі.

 

Ми сподіваємося на поглиблення співпраці між нашими державами і чорноморськими партнерами з метою забезпечення безпеки і стабільності в Чорноморському регіоні. Ми нагадуємо про Висновки Ради ЄС від 17 червня 2019 року, що підтверджують незмінну прихильність ЄС сприянню процвітанню, стабільності і стійкості в регіоні Чорного моря. Ми поділяємо занепокоєння ЄС щодо викликів безпеки в регіоні Чорного моря, підтверджуючи, що дотримання міжнародного права, зокрема щодо принципів незалежності, суверенітету і територіальної цілісності, Конвенції ООН з морського права, в тому числі свободи судноплавства, є ключовим для безпеки і співробітництва в регіоні Чорного моря. Ми будемо спільно залучати наших чорноморських партнерів для сприяння сталому розвитку регіону, а також для того, щоб повною мірою скористатися наявними можливостями, які надає Чорне море, для більш широкого і безпечного сполучення між Європою і Азією.

 

 

 

Ми висловлюємо свою подяку за тверду підтримку ЄС суверенітету і територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів Грузії, Республіки Молдова й України, в тому числі шляхом імплементації відповідних обмежувальних заходів, де це необхідно. У зв’язку з цим ми вітали підтвердження п’яти керівних принципів ЄС про відносини ЄС — РФ; ми готові посилити нашу співпрацю з ЄС щодо зміцнення стійкості і боротьби з гібридними загрозами. Ми також вітаємо розширення ролі і залучення ЄС до пошуку шляхів мирного вирішення конфліктів і їх імплементації, спрямованих на відновлення територіальної цілісності наших держав.

 

Зрозуміло, що спроби анексії Росією та незаконна окупація територій Грузії, її агресія на сході України і тимчасова окупація Криму, а також невирішений конфлікт у Придністровському регіоні Республіки Молдова представляють серйозну загрозу для регіону і Європи в цілому. Ми готові розробити разом з ЄС шляхи мирного врегулювання конфліктів і забезпечити тривалий мир, стабільність і безпеку в регіоні, в тому числі шляхом посилення ролі і залучення ЄС.

 

У цьому контексті ми відзначили висновки Європейської Ради від 24 червня 2021 року, в яких лідери ЄС висловили необхідність подальшого поглиблення і активізації політичних, економічних і людських зв’язків і співробітництва зі Східними партнерами з метою підвищення їх стійкості, а також визнали європейські прагнення і європейський вибір асоційованих партнерів.

 

Вступ до Європейського Союзу — це мета, яка об’єднує наші три держави. Європейська інтеграція не має альтернативи для наших країн, і жодна третя сторона не зможе вплинути на цей суверенний вибір. Ми вже досягли значного прогресу у відносинах з Європейським Союзом. Підтримані міцною волею наших народів стати частиною європейської сім’ї, ми єдині у своїй рішучості співпрацювати, щоб забезпечити визнання європейської перспективи для Грузії, Молдови й України, яка відкриє шлях для майбутнього членства в ЄС наших трьох держав».

 

Нагадаємо, Україна, Грузія та Молдова 17 травня створили формат Асоційованого тріо для посилення співпраці на шляху до членства в ЄС.

 

Комментировать

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*