Енергокриза в Європі. Що буде з цінами на тепло

Фото: Pixabay Тарифи на опалення в Україні обіцяють не підвищувати в 2021 році

Українська влада підписала меморандум про непідвищення тарифів на опалення і гарячу воду в сезоні 2021/2022 років.

 

Україна повністю готова до опалювального сезону. Опалення в квартирах українців з’явиться, коли середньодобова температура опускатиметься нижче восьми градусів тепла протягом трьох днів.

 

Незважаючи на енергетичну кризу у світі, президент Володимир Зеленський обіцяє, що комунальні послуги в Україні дорожчати не будуть. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

Зеленський домовився не підвищувати тариф

 

Країни Європи та Азії зіткнулися з таким сильним дефіцитом енергоносіїв та зростанням цін на паливо, що експерти говорять про енергетичну кризу. Однак в Україні до закінчення опалювального сезону тарифи не зростатимуть, запевнив президент Володимир Зеленський 30 вересня.

 

Станом на 30 вересня, біржова ціна газу в Європі вже перевищила 1,2 тисячі доларів. У червні біржова ціна газу в Європі становила трохи більше 300 доларів. Це поставило під сумнів рівень тарифів для населення в Україні.

 

Дефіцитом газу Росія схиляє до Північного потоку-2. FT

 

Однак український президент повідомив, що аби вирішити цю ситуацію, на засіданні Кабмін, Нафтогаз України, Асоціація міст України та Конгрес місцевих і регіональних влад підписали меморандум.

 

«До кінця опалювального сезону тарифи на тепло, тарифи на гарячу воду для населення не будуть зростати. Я вважаю, що це велика перемога. Незважаючи ні на що, на будь-які ринкові зміни, коливання, тиск інших держав, незважаючи на ту страшну на сьогодні ціну — більше тисячі доларів за тисячу кубометрів, як кажуть, європейську ціну», — заявив Зеленський.

 

Також президент у ході засідання заявив, що ініціює новий трирічний тарифний меморандум з місцевою владою.

 

«Але це поки латання дірок. Тому я чекаю появи аналогічного меморандуму. Ми вже почали працювати з місцевою владою. Я б хотів, щоб у нас був меморандум не на один, а на три наступні роки. І щоб не було сюрпризів для громадян України», — сказав він.

 

 

 

Звідки гроші на збереження тарифів

 

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, своєю чергою заявив, що Кабмін надасть субвенцію громадам на покриття частини витрат підприємств теплопостачання.

 

«В основі меморандуму домовленість, що місцева влада не підвищуватиме тарифи на тепло і гарячу воду в цьому опалювальному сезоні в порівнянні з попереднім сезоном», — повідомив глава уряду.

 

За його словами, для більшості ціна на газ складе не більше восьми гривень за кубометр. Оскільки тарифи на тепло і гарячу воду повинні затверджувати місцеві органи влади, уряд, як запевнив Шмигаль, «підставить місцевим громадам плече».

 

Для цього в місцеві бюджети додатково направлять близько 11 мільярдів гривень, отриманих від податку на доходи фізичних осіб, а також частину коштів, отриманих від акцизу з пального — частка складе 13,44 відсотка акцизу.

 

«Щоб громади могли підтримати комунальних виробників тепла», — пояснив Шмигаль.

 

Також документ включатиме положення про безперебійне постачання газу, фінансову підтримку громад з боку держави для безперебійної роботи теплокомуненерго і непідвищення тарифів.

 

Через високі ціни на вуглеводні та інше паливо в світі була загроза, що опалювальний сезон 2021/22 в Україні буде з різким зростанням тарифів на тепло і гарячу воду.

 

Деякі постачальники вже повідомляли про підвищення тарифів для споживачів. Зокрема київська влада попереджала, що тепло може подорожчати вже цієї осені на 40 відсотків. А в цілому по Україні, як говорив Шмигаль, підвищення тарифів на тепло могло скласти від 30 до 70 відсотків.

 

 

Коли включать опалення

 

Шмигаль розповів на засіданні уряду напередодні, що опалення в Україні включать тоді, коли протягом трьох днів буде зафіксована температура нижче восьми градусів тепла.

 

«Опалення місцева влада включить, як тільки середньодобова температура впаде нижче восьми градусів, як і належить за законом, і буде триматися так не менше трьох днів», — розповів глава українського уряду.

 

Він зазначив, що це передбачено законом і додав, що підготовка до опалювального сезону в Україні майже завершилася.

 

«Готовність — понад 90 відсотків по всій країні, а деякі міста готові практично на 100 відсотків», — підкреслив прем’єр.

 

У Гідрометцентрі кажуть, що початок опалювального сезону в 2021 році варто очікувати на тиждень пізніше від звичайного — ближче до кінця жовтня, а в південних областях України — на початку листопада.

 

 

Які тарифи встановили

 

Тим часом Нафтогаз встановив річні тарифи на газ для побутових споживачів і виробників тепла.

 

Згідно з ними, для населення діє річна пропозиція ціни газу 7,96 гривні за кубометр, а підприємствам теплокомуненерго Нафтогаз пропонує трирічні контракти з ціною 7,42 гривні за кубометр у перший рік.

 

Міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов зазначив, що ця ціна є цілком доступною і високі ціни в платіжках — відповідальність місцевої влади, яка завищує тарифи.

 

Напередодні Держстат повідомив, що в 2021 році газ для населення дорожчий майже на три відсотки, ніж для підприємств: 9,19 гривні проти 8,9 гривні за кубометр.

 

При цьому вартість електроенергії з 1 жовтня знизиться для 80 відсотків побутових споживачів. Шмигаль уточнив, що тариф з 1 жовтня складе 1,44 гривні за кіловат, але тільки для тих, хто споживає менш як 240 кіловат на місяць. При більш високому споживанні тариф залишиться колишнім — 1,68 гривні за кіловат.

 

 

Наскільки заповнені сховища

 

Шмигаль повідомив, що в підземних сховищах України наразі міститься 18,8 мільярда кубометрів газу і наголосив, що коштів для закупівлі додаткових обсягів блакитного палива — достатньо.

 

Станом на 1 вересня Нафтогаз повідомляв, що підземні сховища України накопичили більш як 18 мільярдів кубометрів газу — це майже 60 відсотків від загальної місткості ПСГ, що відповідає середньому рівню наповненості газосховищ Європи.

 

У компанії відзначили, що до початку опалювального сезону Нафтогаз планує накопичити понад 19 мільярдів кубометрів газу в українських підземних газових сховищах.

 

«Цього обсягу буде достатньо для стабільного проходження опалювального сезону навіть при можливих додаткових потребах теплових електростанцій, які зіткнулися з проблемою недостатніх запасів вугілля на складах», — запевнили в компанії.

 

Однак тоді були сумніви, що це виявиться можливим через великий дефіцит газу в Європі, викликаного, серед іншого, зупинкою прокачування російського газу через територію України Газпромом.

 

 

Опалювальний сезон все одно під загрозою

 

В Україні тільки 75 відсотків виробників тепла подали заявки в Нафтогаз для закупівлі газу за трирічними контрактами. Але до них належать як великі компанії, так і деякі ОСББ, які мають свої котельні. Якщо ж враховувати тільки великих виробників, то 42 компанії з 220 договори на постачання ще не уклали.

 

 

 

Комментировать

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*