Нова мета. Навіщо досліджувати Венеру

Людство знову зацікавилося Венерою

Американське космічне агентство оголосило, що відправляє дві нові місії до Венери, щоб вивчити атмосферу та геологічні особливості планети.

 

Венера — друга за віддаленістю планета від Сонця і найближча сусідка Землі. Це найгарячіша планета в Сонячній системі і третій за яскравістю об’єкт на небі Землі, після Сонця і Місяця, який завжди приваблював дослідників. З усіх планет Сонячної системи Венера найближча до Землі за розміром: її маса становить близько 80% земної.

 

Особливо інтенсивно планета вивчалася радянськими та американськими космічними апаратами в 1960-х — 1980-х роках і зараз США хочуть повернутися до цих проектів.

 

У NASA оголосили, що відправляє дві нові місії до Венери, щоб вивчити атмосферу та геологічні особливості планети. На кожен із проектів буде спрямовано 500 млн доларів, очікується, що вони стартують у період між 2028 і 2030 роками.

 

Як це було раніше

 

Востаннє американський зонд досяг Венери в 1990 році: тоді апарат Magellan протягом чотирьох років перебував на орбіті планети і збирав дані про її поверхню. Після цього до Венери також відправлялися космічні апарати з Європи та Японії.

 

У 1970 році радянський апарат Венера-7 здійснив першу в історії посадку на поверхню Венери і передав на Землю дані про планету.

 

Умови на поверхні Венери такі, що жоден з космічних апаратів не пропрацював на планеті більше двох годин.

 

EPA

 

Нові місії

 

«Завдання обох сестринських місій — зрозуміти, яким чином Венера перетворилася в схожу на пекло планету, де на поверхні може плавитися свинець», — розповідає глава NASA Білл Нельсон про плани американців відносно Венери.

 

Температура на поверхні Венери складає 500 градусів Цельсія (свинець плавиться за 327,5°C).

 

Перша місія під назвою Davinci+ вивчатиме атмосферу планети, щоб зрозуміти, як вона формувалася і розвивалася. Вона також повинна буде з’ясувати, чи був на Венері коли-небудь океан.

 

Очікується, що Davinci+ пришле на Землю перші фотографії елементів рельєфу планети з високою роздільною здатністю. Як вважають вчені, ці елементи можна порівняти з континентами на Землі, що дозволяє припустити присутність на Венері тектонічних плит.

 

Друга місія, Veritas, складе карту поверхні планети, щоб досліджувати геологічну історію Венери і зрозуміти, чому її розвиток настільки сильно відрізнялося від Землі. Вона складе список венеріанських висот і буде з’ясовувати, чи є на планеті вулканічна активність або землетруси.

 

«Вражає, наскільки мало ми знаємо про Венеру, але сукупні результати цих місій покажуть нам планету повністю: від хмар у небі і вулканів на поверхні до самого її центру, — каже Том Вагнер з відділення планетології NASA. — Це майже як відкриття планети заново».

 

Боротьба з Марсом

 

З 1990-х років інтерес до досліджень Венери трохи згас, особливо в порівнянні з Марсом. За останні 30 років біля Венери працювали всього 3 космічні апарати, а на Марсі 15.

 

Вчені, які вивчають Венеру, давно звикли до того, що їх планеті не приділяється пріоритетної уваги. Але зараз все змінюється. Багато хто вважав Венеру «мертвою» планетою, але тепер є версії, що вона може бути геологічно активною і там, ймовірно, періодично виникає вулканічна активність.

 

Комментировать

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*